Sunday, September 24, 2017

Former Permanent Representatives

 

H.E. Dr. Zahir Tanin
with Secretary General Kofi A. Annan
(
19 December 2006 – 5 October 2015)

—————————————————————————————————–

H.E. Dr. Ravan A.G. Farhadi
with Secretary General Kofi A. Annan
(30 April, 1993 – 18 December 2006)

—————————————————————————————————–

H.E. Mr. Khodaidad Basharmal
with Secretary General Javier Perez de Cuellar
(25 June, 1991)

—————————————————————————————————–

H.E. Mr. Noor Ahmed Noor
with Secretary General Dag Hammarskjold
(10 August, 1989)

—————————————————————————————————–

H.E. Mr. Shah Mohammad Dost
with Secretary General Javier Perez de Cuellar
(23 January, 1987)

—————————————————————————————————–

H.E. Mr. Farid Zarif
with Secretary General Kurt Waldheim
(02 November, 1981)

—————————————————————————————————–

H.E. Mr. Bismellah Sahak
with Secretary General Kurt Waldheim
(25 July, 1979)

—————————————————————————————————–

H.E. Mr. Abdul Rahman Pazhwak
( 16 April 1958)

—————————————————————————————————–

H.E. Mr. Abdul Hamid Aziz
with Secretary General Dag Hammarskjold
(1950)

—————————————————————————————————–

H.E. Mr. Mohammed Kabir Louddin
with Secretary General Trygve Halvdan Lie
(1949)

Permanent Mission of Afghanistan